Istanbul Photo Awards Yarışması

istanbul-photo-awards-a-basvurAnadolu Ajansı (AA) tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen ve dünyanın en prestijli fotoğraf yarışmalarından biri olması hedeflenen uluslararası “Istanbul Photo Awards”a başvurular bu akşam sona eriyor.

Jürisinde dünyaca ünlü isimlerin bulunduğu yarışmaya şimdiye kadar 100 ülkeden başvuruda bulunuldu. Jüri 14-15 Mart’ta İstanbul’da bir araya gelerek kazanan fotoğrafları belirleyecek. Sonuçlar, Nisan ayında düzenlenecek basın toplantısıyla kapsamlı bir şekilde dünyaya ilan edilecek. Kazanan fotoğrafların seçilmesinin ardından İstanbul ve Ankara’da sergi açılacak, fotoğraflardan bir de albüm hazırlanacak.

Fotoğraf dünyasının önemli internet siteleri ve sosyal medya mecralarından duyurulan yarışma ilk kez düzenlenecek olmasına rağmen büyük ilgi görüyor.

Yarışmaya 100 ülkeden 6 binin üzerinde fotoğraf gönderildi –

Yarışmaya başvuruların başladığı 1 Kasım tarihinden itibaren 100 ülkeden 6 binin üzerinde fotoğraf gönderildi. “istanbulphotoawards.com” adresi üzerinden yapılabilen başvurular bugün sona erecek. Yarışmada haber tekil, haber seri fotoğraf, spor tekil ve spor seri fotoğraf olmak üzere dört kategori ile bir jüri özel ödülü için toplam 58 bin dolar ödül verilecek. Her kategorinin birincileri 8 bin, ikincileri 3 bin, üçüncüleri ise bin 500 ödülün sahibi olacak.

Jüri, Pulitzer ve Word Press ödüllü üyeleriyle dikkati çekiyor –

Çektikleri haber fotoğraflarıyla dünya gündeminde yer alan profesyonel basın fotoğrafçılarının katılımına açık “Istanbul Photo Awards”ın kazananlarını belirleyecek jüride yer alan uluslararası alanda tanınmış isimler arasında, Time’ın fotoğraf editörü Alice Gabriner, Shanghai Center of Photography’nin (SCOP) kurucusu Pulitzer ödüllü Liu Heung Shing, Stern dergisinin fotoğraf editörü Harald Menk, Getty Images direktörlerinden Georges Dekeerle ve AFP’nin fotoğraf geliştirme departmanı direktörü Michel Scotto yer alıyor. Jüride, World Press ödüllü foto muhabirleri Yuri Kozirev, Guillaume Herbaut ve Patrick Chauvel’in yanı sıra Anadolu Ajansı Görsel Haberler Yayın Yönetmeni Ahmet Sel ve Anadolu Ajansı Fotoğraf Servisi Editörü Fırat Çağlayan Yurdakul bulunuyor.

“Istanbul Photo Awards”, ilk kez 1-7 Eylül’de Fransa’da düzenlenen “Visa Pour l’Image Perpignan” haber fotoğrafı festivalinde uluslararası fotoğrafçılara tanıtılmıştı.

Yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgiye, yarışma için özel hazırlanan internet sitesi “istanbulphotoawards.com” ve “anadoluimages.com” adreslerinden ulaşılabilir. Sonuçlar, Türkiye, Ortadoğu ve Balkanlar’ın en büyük online editoryal fotoğraf portalı “anadoluimages.com” sitesinde de duyurulacak. “Anadolu Images”da Türkiye’nin ve bölgenin en eski ve köklü haber kuruluşu olan AA’nın 94 yıllık editoryal fotoğraf arşivinin yanı sıra dünyanın dört bir yanından haber fotoğrafçılarının yüklediği en güncel, en önemli fotoğraflara ve haber videolarına da ulaşılabiliyor.