Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası ilk Konseri İzmir’de

dogus-cocuk-senfoniTürkiye’nin ilk ulusal çocuk senfoni orkestrası olan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), kuruluşunun 10’uncu yılında İzmirli müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Yurt içi ve yurt dışında verdiği önemli konserlerle adından söz ettirmeye devam eden DÇSO, bu yıl gerçekleşecek ilk konserlerinde ünlü keman sanatçımız Cihat Aşkın’a eşlik edecek. DÇSO, 30 Ocak Cuma günü Hikmet Şimşek Sanat Merkezi ( Eski Karşıyaka Tiyatro ve Opera Sahnesi), 31 Ocak Cumartesi günü ise Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sahne alacak.
2006 yılında Doğuş Grubu bünyesinde kurulan ve Türkiye’deki çeşitli konservatuvarlardan seçilen 11-18 yaş grubu öğrencilerin oluşturduğu Türkiye’nin ilk ve tek ulusal çocuk senfoni orkestrası olan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), 30-31 Ocak tarihlerinde gerçekleştireceği konserlerle İzmirli sanatseverlere müzik ziyafeti sunmaya hazırlanıyor.

Şefliğini ve Genel Müzik Direktörlüğünü Prof. Rengim Gökmen’in üstlendiği ve yaklaşık 90 öğrenciden oluşan DÇSO, 30 Ocak Cuma günü Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde (Eski Karşıyaka Tiyatro ve Opera Sahnesi) ve 31 Ocak Cumartesi akşamı saat 19.30’da Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sahne alacak. Çok sesli evrensel sanat müziğinin değerlerini genç nesillere yine çocuklar ve gençler aracılığıyla ulaştırmayı amaçlayan DÇSO’nun İzmir’de vereceği her iki konserde ücretsiz düzenleniyor.

Yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen 54 konserle 60 bini aşkın dinleyiciye ulaşan DÇSO, bugüne kadar dünyaca ünlü piyanistlerimiz Fazıl Say ve Gülsin Onay, ünlü keman virtüözü Alexander Markov, efsane gitarist José Maria Gallardo Del Rey gibi birbirinden değerli sanatçılarla sahne aldı. Orkestra kuruluşunun 10’uncu yıl özel programı dahilinde İzmir’de gerçekleştireceği konserlerde, ünlü keman sanatçımız Cihat Aşkın’a eşlik edecek. Konser sırasında İzmirli müzikseverlere; Pyotr İlyiç Çaykovski’nin 5. Senfonisi ile Ulvi Cemal Erkin’in Keman Konçertosu’nda oluşan seçkin bir repertuvar sunulacak.

Çocuklara ve gençlere klasik müziği yaşıtları aracılığıyla sunan DÇSO, gün geçtikçe güçlenen kadrosu ile her yaştan izleyiciye ulaşıyor. DÇSO’nun İzmir konserlerine de genç – yetişkin her yaş aralığından müzikseverin yoğun ilgisi bekleniyor.